NHMT - Neftçilərin Hüquqlarını Müdafiə Təşkilatı | İnsan hüquqları müdafiəsi NHMT -
2007-ci il üçün Azərbaycanın neft sektorunda insan hüquqlarının vəziyyəti
Mətbuat üçün açıqlama NHMT İB- neftçilərə pulsuz hüquqi yardımlar edir. Məhkəmə proseslərinin monitorinqini aparır, proses zamanı hakimlər tərəfindən edilən hüquq pozuntuları və baş verən korrupsiya halları haqqında ölkə və beynəlxalq ictimaiyyətinə və müvafiq dövlət qurumlarına açıqlamalar verir. İnsan hüquqları o cümlədən sosail-iqtisadi və əmək huquqlarına riayət olunması haqqında alternativ hesabatların hazırlanmasında iştiak edir 2007-ci il ərzində Azərbaycan Respublikasının neft sənayesində çalışan işçilər bir çox sahələrdə öz əmək hüquqlarının bərpası ilə əlaqədar NHMT-nə müraciət etmiş və müxtəlif hüquqi yardımlar almışlar. Bu müddətdə təşkilatın ofisində yalnız telefon vasitəsilə və şifahi izahatlarla 400 nəfərə yaxın işçiyə(ARDNŞ,PCH, SVİFT Encinerinq» LTD ,SDL,KENTEK MqDermott, Çin Milli Karataj Şirkəti , Riqblast və s.) sosial,iqtisadi və əmək hüquqlarının bərpası ilə əlaqədar hüquqi yardımlar göstərilmişdir. 2007-ci il ərzində edilən təşkilata daxil olan şikayətlərin sayı-;- 900 -nəfər İşçilərin hüquqlarının pozulma səbəbləri və problemləri • İşəcgtürənlərin Azərbaycan Əmək Məcəlləsinin 44.3 , 45.4 və 47-cimaddələrini pozması (ARDNŞ və xarici şirkətlər tərəfindən) • İşçilərin öz huquqlarını,
Azərbaycanın neft sektorunda insan hüquqlarının vəziyyəti
Mətbuat üçün açıqlama 13 aprel 2007-ci il NHMT İB təşkilata müraciət edən insanlara hüquqi yardım edir, məhkəməyə müraciət üçün iddia ərizəsi yazmaqda onlara kömək edir. Məhkəmə proseslərinin monitorinqini aparır ,proses zamanı hakimlər tərəfindən edilən hüquq pozuntuları və baş verən korrupsiya halları haqqında ölkə və beynəlxalq ictimaiyyətinə və müvafiq dövlət qurumlarına açıqlamalar verir.Məhkəmə Hüquq Şurasına məktub ünvanlayır.2006-cı ildə Məhkəmə Hüquq Şurasına Səbayel rayon məhkəməsinin hakimləri Alim Namazov,Firuzə Ağasıyeva və Yusif Kərimov barəsində şikayət məktubu ünvanlamışdı.(Təəssüflər olsun ki, məktuba heç bir reaksiya verilmədi) Bu işlər layihə əsasında həyata keçirilmir . Təşkilat bunu öz daxili imkanları hesabına reallaşdırır 2006-cı il və 2007-ci ilin I rübündə Azərbaycan Respublikasının neft sənayesində çalışan işçilər bir çox sahələrdə öz əmək hüquqlarının bərpası ilə əlaqədar NHMT-nə müraciət etmiş və müxtəlif hüquqi yardımlar almışlar. Bu müddətdə təşkilatın ofisində yalnız telefon vasitəsilə və şifahi izahatlarla 300 nəfərə yaxın işçiyə(ARDNŞ,PCH, PCL,KENTEK MqDermott,ASFEN və s.) sosial,iqtisadi və əmək hüquqlarının bərpası ilə əlaqədar hüquqi yardımlar göstərilmişdir. 2006-cı il və 2007-ci ilin 1 rübü ərzində edilən şikayətlərin sayı-;-830 İşçilərin hüquqlarının pozulma səbəbləri və problemləri • İşəcgtürənlərin Azərbaycan Əmək Məcəlləsinin 45.4-cü bəndini pozması (ARDNŞ və xarici şirkətlər tərəfindən) • İşçilərin öz huquqlarını,